Menu

Trasy biegowe

Leszno i jego okolice mają dużo do zaoferowania, biegaczom amatorom jeśli chodzi o urokliwe miejsca do prowadzenia treningów. Kompleksy leśne zlokalizowane na obrzeżach naszego miasta są częstymi świadkami wycieczek biegowych jakie odbywamy przygotowując się do kolejnych zawodów. Dobrym przykładem jest chociażby pętla na której rozgrywany był tegoroczny 1 Leszno Maraton.

 

mapa
 

 
Kolejna trasa jaką chciałbym przedstawić ma długość 9,5 km i zlokalizowana jest w lesie przy ulicy Osieckiej.Jej początek znajduje się naprzeciwko ogródków działkowych, tuż za przejazdem kolejowym w Grzybowie. Jest to dobrze znany leszczyniakom wlot ścieżki rowerowej prowadzącej lasem do Osiecznej. Dla zmotoryzowanych dodam, że nie ma problemu z parkowaniem samochodu, ponieważ zlokalizowany przy ogródkach parking jest bardzo pojemny. Trasa pod względem trudności jest średnio wymagająca.

Od startu na długości około 1 km bieg odbywa się po niemal płaskim terenie. Jak dla mnie jest to fragment idealny na 10 minutową rozgrzewkę. Na kolejnym 1,5 kilometrowym odcinku droga nieznacznie faluje to w górę to w dół, aby następnie łagodnie zacząć opadać do Trzebanii. W wiosce przyjdzie zmierzyć się nam z 300-400 m fragmentem bruku, a następnie asfaltu, aby ostatecznie wbiec na nowo wybudowaną szutrową ścieżkę rowerową, łączącą Leszno z Osieczną. Od tego momentu prawie do samej mety będziemy zmagać się ze wzniesieniem na szczycie którego czeka nas delikatny 1 km zbieg.


Długość trasy: 9,5 km

>Nawierzchnia: dukt leśny, szutr, bruk,

Stopień trudności: średnio wymagająca

 

mapa

 
profil

 

 

 


 

Sympatykom szybszych wybiegań propnuję natomiast trasę o długości 15kmi i prawie plaskim profilu pionowym. Za jej początek przyjąłem ścieżkę rowerową wzdłuż Alei Konstytucji 3 Maja, przy przejściu dla pieszych na wysokości automatycznej myjni samochodowej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Jana Kiepury.

Bieg rozpoczynamy na ścieżce rowerowej wzdłuż, Alei Konstytucji 3 Maja, w kierunku do skrzyżowania z Alejami Jana Pawła II, w które skręcamy i korzystając z chodnika, a następnie pobocza, kierujemy się drogą na Nowy Świat i dalej do Nowej Wsi. Po opuszczeniu miasta, możemy przez blisko 2km korzystać z szutrowej drogi rowerowej, która była świadkiem naszego pierwszego maratonu. Kolejne 7,5km od osady Nowy Świat to już wyłącznie nawierzchnia asfaltowa.
Biegnąc dalej, prawie w połowie trasy w centrum Nowej Wsi, skręcamy zgodnie z kierunkowskazem do Rydzyny, a następnie w Dąbczu obieramy kierunek na Leszno.
W niecałe ¾ drogi z Dąbcza do drogi krajowej nr 5, wbiegamy na leśny dukt, którym podążać będziemy przez kolejne 2,5km, aż do skraju osiedla Zamenhoffa, gdzie ponownie wrócimy na ścieżkę rowerową, z której rozpoczynaliśmy naszą podróż.

Proponowana trasa przydaje się szczególnie podczas przygotowań do imprez biegowych organizowanych na utwardzonych nawierzchniach. Jej zaletą jest niskie natężenie ruchu samochodowego.

 

Długość trasy: 15 km

Nawierzchnia: asfalt, leśny dukt

Stopień trudności: łatwa

  

mapa

 
profil

 

 


 

Inną trasą którą chciałbym polecić na dłuższe weekendowe wybiegania to szlak Leszno-Henrykowo-Leszno o łącznej długości 15 km.

Start biegu zlokalizowany jest przy ulicy Dożynkowej tuż za przejazdem kolejowym w kierunku ogródków działkowych, a dokładnie na początku drogi wzdłuż toru kolejowego, w kierunku Strzyżewic. Pierwszy kilometr naszego biegu posiada nieciekawą nawierzchnię zbudowaną z płyt betonowych, przechodząca dalej w drogę szutrową. 1,5 km od startu opuszczamy ostatnie zabudowania Strzyżewic (domek drużnika) i wbiegamy do lasu, po lewej stronie zostawiając mały cmentarzyk, zlokalizowany na jego skraju. Przez następne 3,5 km nie zmieniamy kierunku biegu podążając leśnymi ostępami. Po drodze mijamy zlokalizowane po naszej prawej stronie 2 punkty poboru wody. Po piątym kilometrze na skrzyżowaniu skręcamy lekko w prawo i widząc kolejny punkt poboru wody mamy pewność, że nie zbłądziliśmy. Do Henrykowa wbiegamy 3 km dalej. W wiosce na wysokości małego sklepu skręcamy w prawo na ścieżkę prowadzącą między oborami do asfaltowej drogi łączącej Henrykowo ze Strzyżewicami, z której będziemy korzystać przez kolejne 2 km. Dobiegając 10 km będąc na otwartej przestrzeni pól henrykowskich w oddali zobaczymy wyraźnie zaznaczoną szpalerem drzew ulicę Henrykowską, urywającą się wśród pól.To nasz kolejny cel pośredni. Drogą Henrykowską przebiegniemy kolejne 2,5 km, aby na wysokości toru krosowego zlokalizowanego w sąsiedztwie stawu będącego wyrobiskiem żwirowni skręcić na ostatnią prostą zamykajacą pentlę, a majaca swój koniec przy ulicy Dożynkowej.

 

Długość trasy: 15 km

Nawierzchnia: płyty betonowe, szutr, leśny dukt, asfalt

Stopień trudności: łatwa

 

mapa

 
profil

 

 


 

 

Kolejna trasa poznana już przez część naszych biegaczy, to trasa Biegu Górskiego Leszno-Grzybowo 2011.
 
Start biegu usytuowany jest na parkingu leśnym w odległości 800m od tablicy końca miasta w kierunku Osieczny, przy ścieżce rowerowej. Trasa poprowadzona jest całkowicie leśnym duktem. Duża jej część to oznakowana niebieskimi piktogramami ścieżka, dobrze znana leszczyniakom uprawiającym Nordic Walking. To chyba najtrudniejsza i zarazem najbardziej wymagająca część trasy, która nawet największym twardzielom wyciśnie sporo potu, przy jej pokonywaniu. Oczywiście nie umniejsza to urokliwości pozostałej części drogi i stopniu jej trudności, który nie wątpię również da się we znaki chętnym zmierzenia się z prezentowanym poniżej 10 kilometrowym szlakiem .

 

Długość trasy: 10 km

Nawierzchnia: leśny dukt

Stopień trudności: wymagająca 

mapa

 

profil

 

szczegółowa mapa ze zdjęciamiNaszą stronę odwiedziło już
4682980 osób


Szczegółowe statystyki


 

 

 

Napisz do nas